Στην Ελλάδα, αναπτύχθηκαν ποτέ συνθήκες ικανές να προστατέψουν και να αναδείξουν τους εικαστικούς δημιουργούς; Πόσο δύσκολο είναι για έναν καλλιτέχνη να κερδίσει χρήματα ή, ακόμη περισσότερο, να διαβιώσει μέσω της ζωγραφικής, της γλυπτικής, του ψηφιδωτού ή και άλλων εικαστικών εφαρμογών; Τι συντελεί στην ευρεία διάδοση της φήμης του;
Με αφορμή τους παραπάνω προβληματισμούς και έχοντας πλήρη γνώση των διεθνών τάσεων και πρακτικών, η Ιστορικός Τέχνης, Μαρίνα Γκόντα προχωρά στην έκδοση μιας σειράς λευκωμάτων, που ως στόχο έχουν να αναδείξουν τις επιτυχημένες πρακτικές καλλιτεχνών. Για μεγάλη μου τιμή η αρχή γίνεται με εμένα και είναι αφιερωμένη στα 40 χρόνια της καλλιτεχνικής μου δημιουργίας.
![](https://iliasbountouris.com/wp-content/uploads/2023/09/ΕΞΩΦΥΛΛΟ-18-χ-18-εκ-απεικόνιση-1024x839.jpg)
Ηλία χαίρομαι πολύ για αυτήν την ανάδειξη σου γιατί πραγματικά το αξίζεις όντας ένας σπουδαίος άνθρωπος και καλλιτέχνης!!!!
Περιμένω με αγωνία το λεύκωμα!!!.
Μετά χαράς, Αρίστη!
Ευχαριστώ πολύ!!